




| Series | Core i9 |
|---|---|
| Model | PH315-54, Predator Helios 300 |
| Utility | Gaming |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Acer Care Center, Acer Product Registration, Planet9, PredatorSense |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | IPS |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Killer Ethernet E2600 |
|---|---|
| WiFi standard | Killer Wi-Fi 6 AX 1650i, 802.11 a/b/g/n+acR2 |
| Bluetooth (Version) | v5.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | 103- 104- 107-key FineTip RGB- with independent standard numeric keypad, Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 363 x 255 x 22.9 mm |
| Weight (KG) | 2.3 kg |
| Sound | DTS X:Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 custom content modes by smart amplifier, Supported in Windows Spatial Sound for PC Gaming with DTS license integrated, Immersive audio rendering over headphones and internal speakers, Acer Purified.Voice technology with dual built-in microphones. Features include far-field pickup, keystroke suppression, adaptive beam forming, and pre-defined personal and conference call modes., Compatible with Cortana with Voice, Acer TrueHarmony technology for lower distortion, wider frequency range, headphone-like audio and powerful sound |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.5 GHz |
|---|---|
| Processor Name | 11th Gen Intel Core i9 11900 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 8 x 2.5 GHz Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce RTX RTX 3070 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 8 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 32 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 1 TB |
| RAM Slots | 2 |