




| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | PH315-53-7739 |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | PredatorSense, Acer Product Registration, Acer Care Center, Acer Collection, Quick Access |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps (Killer Ethernet E2600) |
|---|---|
| WiFi standard | Killer Wi-Fi 6 AX1650i |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | FineTip RGB with Independent Standard Numeric Keypad (International Language Support), Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Built-in Microphones |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 363.4 x 255 x 22.9 mm |
| Weight (KG) | 2.5 kg |
| Sound | DTS X:Ultra Audio, Immersive Audio Rendering Over Headphones and Internal Speakers, Acer Purified Voice Technology, Acer TrueHarmony Technology, Compatible with Cortana with Voice |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.2 GHz |
|---|---|
| Cores | Octa Core |
| Threads | 16 |
| Cache (MB) | 16 MB |
| Processor Name | 10th Gen Intel Core i7 10870H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce RTX 2070 with Max-Q Design |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 8 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 2 TB |
| RAM Slots | 2 |
| Adapter (Type) | 45 W AC Adapter |
|---|