









| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | AN715-51 |
| Utility | Gaming |
| Device Type | Hybrid |
| Included Software | Acer TrueHarmony |
| OS Type | Windows 10 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
|---|---|
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 1 |
|---|---|
| WiFi standard | 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth (Version) | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Optical Drive | No |
| Weight (KG) | 2.5 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.6 GHz |
|---|---|
| Cores | Hexa Core |
| Threads | 12 |
| Cache (MB) | 12 MB |
| Processor Name | 9th Gen Intel Core i7 9750H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 6 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| GPU (Model) | GeForce GTX 1660Ti |
|---|---|
| GPU Brand | Nvidia |
| RAM (GB) | 8 GB |
|---|---|
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 7 hours |
|---|