






| Series | Ryzen 9 |
|---|---|
| Model | AN515-45 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Quick Access, Acer Care Center, Acer Product Registration, NitroSense |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | TFT LCD |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Killer Ethernet E2600 (10/100/1000 Mbps) |
|---|---|
| WiFi standard | Intel Wireless Wi-Fi 6 AX200 (802.11a/b/g/n/acR2+ax Wireless LAN) |
| Bluetooth (Version) | v5.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | FineTip RGB- with Independent Standard Numeric Keypad, International Language Support, Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 363.4 x 255 x 23.9 mm |
| Weight (KG) | 2.4 kg |
| Sound | DTS X:Ultra Audio, Featuring Optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 Custom Content Modes by Smart Amplifier |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 3.3 GHz |
|---|---|
| Cores | Octa Core |
| Threads | 16 |
| Cache (MB) | 16 MB |
| Processor Name | 5th Gen AMD Ryzen 9 5900HX |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 8 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 13 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 180 W AC Adapter |