





| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | ConceptD 7Ezel CC715-71 (NX.C5ESI.002) |
| Utility | Business, Everyday Use |
| Device Type | Hybrid |
| OS Type | Windows 10 Pro (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | IPS Screen |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 pixels |
| Display PPI | 282 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 358 x 260 x 28.6 mm |
| Weight (KG) | 2.54 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | DTS X : Ultra Audio |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.3 GHz |
|---|---|
| Cores | Octa Core |
| Threads | 16 |
| Cache (MB) | 16 MB |
| Processor Name | 10th Gen Intel Core i7 10875H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 8 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce RTX 2060 |
|---|---|
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 2666 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 1 TB |
| RAM Slots | 1 |
| Adapter (Type) | 3-Pin AC Power Adapter |
|---|