
| Series | Core M-5Y10c |
|---|---|
| Model | SW5-271-64V2 (NT.L7FAA.006) |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Hybrid |
| OS Type | Windows 8.1 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.2 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 145 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Detachable keyboard |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphone |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
| Weight (KG) | 1.4 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1 GHz |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core M-5Y10c |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1 GHz Cores |
| RAM Type | LPDDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1866 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 128 GB |
| RAM Slots | 1 |