



| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | NX.KHFSI.007 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | LED-backlit TFT LCD |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 60 Hz |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, 2×2 AX Wi-Fi 6E |
| Bluetooth (Version) | v5.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | 99-/100-/103-Key Acer Backlit Keyboard With International Language Support, With Indicators of CapsLock and F4/Microphone Mute |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 362 x 237 x 17.9 mm |
| Weight (KG) | 1.75 kg |
| Sound | Stereo |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E) |
|---|---|
| Threads | 12 |
| Cache (MB) | 12 MB |
| Processor Name | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| GPU (Model) | Intel Iris Xe Graphics |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR5 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Adapter (Type) | 3-Pin 65 W AC Adapter |
|---|