






| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | A514-56M |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | LED-backlit TFT LCD |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1200 pixels |
| Display PPI | 162 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | WIFI 6E |
| Bluetooth (Version) | v5.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | 80-/81-/84-key Acer backlight keyboard layout with international language support including indicators of CapsLock and F4/Microphone mute |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 318.2 x 225.5 x 17.8 mm |
| Weight (KG) | 1.4 kg |
| Sound | Stereo |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E) |
|---|---|
| Threads | 12 |
| Cache (MB) | 12 MB |
| Processor Name | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated Iris Xe |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR5 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Adapter (Type) | 65 W AC 3-pin Adapter |
|---|