
| Brand | Vu |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Remote Control, Power Cord, User Manual, Table Mount Stand, VESA Wall Mount Bracket – 1U each, AAA Batteries – 2U |
| Model | 43GA |
| Power Consumption | 75 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | Quad Core Processor |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Weight (with Stand) | 6.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 955 (W) x 558 (H) x 79 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 6.4 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Audio Enhancement Type DTS HD, Bass Boost, Surround Sound, Dialog Clarity, Tru Volume, Auto Volume Control |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3, PCM, AC3, AAC, WMA, WAV, FLAC, OPUS |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| NFC Enabled | No |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Other Video Features | Natural Color Enhancer, Adaptive Contrast, Clear Motion, 1:1 Pixel, Mapping Cinema, Day and Night Mode, Game Mode, Sports Mode, MPEG, Noise Reduction |
| Video Formats Supported | XVID, MPEG2, H.264, H.264, H.265, MPEG2, H.264, H.265 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, YouTube Music, Browser, Art., etc. |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Graphics Processor (GPU) | Dual Core |
|---|