




| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Launch Year | 2025 |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit Television, Remote, Warranty Card, User Manual, 2 Table Stand, Batteries |
| Model | 50E350RP |
| Power Consumption | 216.39 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 350 nits |
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HDR10+ |
| HDR | Yes |
| Picture Processor | REGZA Engine ZR |
| Upscaling | Yes |
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Dimensions With Stand | 1110.74 (W) x 703.08 (H) x 296.96 (D) mm |
|---|---|
| Dimensions | 1110.74 (W) x 651.8 (H) x 88.6 (D) mm |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| USB Ports | 2 (Side) |
| Digital TV Reception Formats | DVB-T2/T/C/S2/S |
|---|
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| APP Store Display Type | Google Play Store |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Prime Video, Jio Hotstar, etc. |
| Voice Search | Yes |
| Operating System | Google TV |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
|---|