

| Brand | Thomson |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV Unit, Remote Controller, Battery, User Manual, Wall Mount |
| Model | 40M4099 – V1 |
| Power Consumption | 85 W |
| Voltage Requirement | AC 90 – 240 V |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | ARM Cortex CA53 64-bit |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| Touch Screen | No |
| Other Display Features | Super Slim Design |
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Aspect Ratio | 16:9, 4:3, Auto |
| Dimensions | 920 (W) x 620 (H) x 145 (D) mm |
|---|
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Surround, Total Surround, Automatic Volume Level (AVL), Audio Equalizer, Audio, Digital Media Player (DMP) Content – Music, Music Alone Mode, Noice Reduction 3D, Sport Mode |
| Audio Formats Supported | WMA, MP3, M4A |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| MHL Enabled | Yes |
| NFC Enabled | Yes |
| USB Ports | 2 (Side) |
| Other Video Features | Built-in Digital Media, Digital Audio Output to Connect External Audio Systems, Digital Noise Reduction, Response Time: 6.5 ms |
|---|---|
| Video Formats Supported | AVI, MPG, DAT, VOB, DIV, MOV, MKV, RM |
| Smart TV | Yes |
|---|
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Other Remote Features | RF Capable |
| Graphics Processor (GPU) | Multi Core Mali-450MP3 x 5 |
|---|