

| Brand | Sony |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV, Remote Control, User manual, Warranty card |
| Model | BRAVIA KDL-46W700A |
| Power Consumption | 126 W |
| Voltage Requirement | AC 110 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.3 W |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 200 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | Backlight OFF Mode, Light Sensor, Dynamic Backlight Control, TV Sideview, Picture Frame Mode |
| Size (Diagonal) | 46 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Clarity Enhancement | X-Reality PRO |
| Color Enhancement | Deep Color, Live Colour Technology |
| Motion Enhancement | Motionflow XR 200 Hz |
| Picture Modes | Vivid, Standard, Custom, Photo-vivid, Photo-standard, Photo-original, Photo-custom, Cinema1, Cinema2, Game-standard, Game-original, Graphics, Sports, Animation |
| Weight (with Stand) | 16.3 kg |
|---|---|
| Dimensions With Stand | 1059 (W) x 626 (H) x 64 (D) mm |
| Dimensions | 1059 (W) x 626 (H) x 64 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 14.2 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Sound Technology | Dolby Audio, Dolby Pulse, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Speaker Configuration | 2 Full Range (30x80mm) x 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Sound Modes | Standard, Cinema, Sports, Music, Game, Compressed Audio |
| Other Audio Features | S-Master, Bass Reflex Box Speaker for Crystal-clear Sound, S-force Front Surround 3D, Digital Noise Reduction, Sound Enhancer, High-Efficiency Advanced Audio Coding (HE-AAC), Stereo System (NICAM/A2), Simulated Stereo |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3, WMA |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| HDMI CEC | Yes, Bravia Sync |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Bottom) |
| MHL Enabled | Yes |
| DLNA | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Other Video Features | Video Signal (480 / 60i, 480 / 60p, 576 / 50i, 720 / 50p, 576 / 50p, 720 / 60p, 1080 / 50i, 1080 / 60i, 720 / 24p (HDMI only), 720 / 30p (HDMI only), 1080 / 24p (HDMI only), 1080 / 30p (HDMI only), 1080 / 60p (HDMI / Component), 1080 / 50p (HDMI / Component)), Photo TV HD, Cine Motion, Film Mode, Cinema Drive, Screen Format (TV: (Auto Wide, Full, Normal, Wide Zoom, Zoom, Caption, 14:9), PC: (Full 1, Full 2, Normal)), 3D Comb Filter, Live Color, Intelligent MPEG Noise Reduction |
| Contrast Enhancement | Advanced Contrast Enhancer (ACE) |
| Video Formats Supported | MPEG1, MPEG2 PS, MPEG2 TS, AVCHD, MP4 Part 10, MP4 Part 2, AVI (XviD), AVI (Motion JPEG), MOV, WMV, MKV, WEBM, 3GPP, LPCM, MPO |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Other Smart Features | Wi-Fi Direct |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Other Remote Features | Remote Control (RM-GD027), Batteries R03 |