
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual & Warranty card |
| Model | VIERA TH-43FX600D |
| Power Consumption | 125 W |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Curve TV | no No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | 4K Hexa Chroma Drive PRO, 4K Pure Direct |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Upscaling | Yes |
| Weight (with Stand) | 11 kg |
|---|---|
| Dimensions | 974 (W) x 569 (H) x 80 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 10 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | AAC, FLAC, MP3, WAV, WMA |
| Bluetooth | No |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| NFC Enabled | no No |
| USB Ports | 1 (Side), 1 (Rear) |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | 3GP2, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, PS, TS, VOB, WMV |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | yes, etc. |
| Other Smart Features | Display Mirroring, DLNA, MHL, MyRemote Apps, Remote Sharing, Screen Casting, Smartphone connect, SmartShare, SmartView, Swipe & Share, WiFi Direct, Smart VIERA, Home Cloud |
| Social Media Integration | Yes |
| Touch Controls On Remote | no No |
|---|---|
| Universal Control Remote | no No |