
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual & Warranty card |
| Model | VIERA TH-24F201DX |
| Voltage Requirement | 110 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Size (Diagonal) | 24 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Weight (with Stand) | 2.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 550.9 (W) x 328.3 (H) x 72.8 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 2.3 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 6 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 3 W |
| Audio Formats Supported | MP3, WMA |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
|---|---|
| MHL Enabled | No |
| USB Ports | 1 |
| Image Formats Supported | BMP, JPEG, PNG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 |
| Smart TV | No |
|---|---|
| Other Smart Features | Hotel Mode |
| Touch Controls On Remote | No |
|---|---|
| Universal Control Remote | No |