

| Brand | Infinix |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Stand, Remote, 2 AA Batteries, User Manual, Warranty Card |
| Model | 32X1 |
| Voltage Requirement | AC 100 – 300 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.45 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | MTK 6683 |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 170 ° Horizontal, 170 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Weight (with Stand) | 3.7 kg |
|---|---|
| Weight (without Stand) | 3.6 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Dolby Audio, Dolby Audio Surround Sound |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Audio Formats Supported | MP3, M4A, WAV, RM, AC3, FLAC, OGG, AAC |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 1 |
| Image Formats Supported | PNG, JPEG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MPEG, MPG, VOB, DAT, AVI, MP4, MOV, MKV, FLV, ASF, 3PG |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | NNetflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, etc. |
| Other Smart Features | Android(Google Assistant and Chromecast built-in) |
| Operating System | Custom Android |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Universal Control Remote | No |
| Graphics Processor (GPU) | Mali470 |
|---|