



| Brand | Iffalcon |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, Voice Search Remote, Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card |
| Model | 40F2A 40 inch LED Full HD TV |
| Power Consumption | 75 W |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 0 |
| Processor | CA53 64 bit |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1.5 GB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming |
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| HDR | Yes |
| Weight (with Stand) | 6.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 774.4 (W) x 518.4 (H) x 74.4 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 6 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance, DTS HD Sound |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | AC3(Dolby Digital), DTS, MP3, MPEG, WMA |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 1 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Other Video Features | Noise Reduction, Dynamic Contrast, Sports Mode, Micro Dimming |
| Video Formats Supported | MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Voot, ZEE5, Alt Balaji, Sun NXT, Hungama Play, Eros Now, Jio Cinema & Sony Liv, etc. |
| Other Smart Features | Display Mirroring, Double USB Sharing, MHL, Screen Casting, Smart Convergence, SmartShare, SmartView, WiFi Direct, Android, Future Ready |
| Social Media Integration | Yes |
| Operating System | Custom Android |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Universal Control Remote | No |
| Other Remote Features | Smart Control |
| Graphics Processor (GPU) | Mali 470 |
|---|