



| Country of Origin | India |
|---|---|
| Brand | Croma |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV, Remote Control, User Manual, Warranty Card |
| Model | CREL43FSD24601 |
| Power Consumption | 75 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Internal Storage | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Other Display Features | Bezel Less Design, A Plus Grade Panel, 300 nits brightness |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Weight (with Stand) | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 995 (W) x 625 (H) x 105 (D) mm |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Zee5, Prime Video, SonyLiv, Youtube, etc. |
| Other Smart Features | Linux OS |
| Operating System | Linux |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|