



| Brand | Acer |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, User Manual, Warranty Card, Power Cord, 2 AAA Batteries, Table Top Stands, 4 Screws |
| Model | AR70GR2851UD |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| Other Display Features | Dolby Vision, MEMC, HDR10+, HLG |
| Size (Diagonal) | 70.08 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| HDR | Yes |
| Upscaling | Yes |
| Weight (with Stand) | 22.94 kg |
|---|
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 24 W |
| Other Audio Features | Dolby Audio |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Audio Formats Supported | MPEG1, MPEG2, MPEG4, AC3, EAC3, AAC, WMA, FLAC |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 (Side) |
| Other Video Features | MEMC, Wide Colour Gamut, 1.07 Billion Colours, Intelligent Frame Stabilization Engine, 4K Upscaling, HDR10 with HLG, Digital Noise Reduction, Micro Dimming, Dolby Audio, Video Calls Supported via Google Meet |
|---|---|
| Video Formats Supported | MPEG1, MPEG2, MPEG4, AC3, EAC3, AAC, WMA, FLAC |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, YouTube, Fast Cast, Google Play store, Spotify, etc. |
| Other Smart Features | Google TV |
| Operating System | Google TV |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | Yes |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G31 MP2 |
|---|