

| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Display type | HDD |
| Interface | SATA |
| Model | DT01ACA050 |
| Capacity | 500 GB |
| Form Factor | 3.5 Inch |
| Dimensions | 101.6 x 26.1 x 147 mm |
|---|---|
| Form Factor | 3.5 Inch |
| Interface | SATA |
|---|---|
| Capacity | 500 GB |
| Sales Package | 1 HDD |
|---|---|
| Additional Features | Used in Consumer and Commercial Computers, Halogen-free Design, Power Efficient Operation, S.M.A.R.T. Command is Supported, Byte/Sector: 512 (Host), 4096 kByte (Disk), Buffer Size: 32 MByte, Energy Consumption/Category: 0.0074/A, Vibration: 0.67 G with 5 – 500 Hz (Operating), 1.04 G with 2 – 200 Hz (Non-operating), Acoustic Noise: 25 dB (Idle), 26 dB (Seek), ROHS Compilant, Advanced Format, Number of Platters: 1, Number of Heads: 2 |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
|---|---|
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Not Covered In Warranty | Forceful Tampering, Burnt, Mishandling and Physical Damage |
| Warranty | 2 years, Domestic Warranty |
| Service Type | Carry In |
| Warranty Service Type | Carry In |