

| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | EVM |
| Pins | 288 |
| Compatible Device | PC |
| Model | EVMT16G4800U88P |
| Capacity | 16 GB |
| Cooling | No |
|---|---|
| Additional Features | Self Refresh Mode, Compatible with MAC, Intel, and AMD Platforms, Optimal Chip Density |
| Power Requirements | 1.1V |
| Pins | 288 |
|---|---|
| RAM Type | DDR5 |
| Capacity | 16 GB |
| RAM Bus Speed | upto 4800 MHz |
| Warranty Type | Manufacturer |
|---|---|
| Warranty | 10 years |