






| Processor Name | Exynos 2600 |
|---|---|
| Max Clock Speed (Big Core) | 3.8 GHz |
| Max Clock Speed (Small Core) | 2.75 GHz |
| Processor Cores (Big) | 4 |
| Processor Cores (Small) | 6 |
| Internal Storage |
512 GB |
| RAM |
12 GB |
| Screen Size | 6.7 inches |
|---|---|
| Display PPI | 516 |
| Display Type | OLED |
| HDR Support | Yes |
| Resolution | 1440×3120 px |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Front Camera (Resolution) | 12 MP, f/2.2, Wide |
|---|---|
| Rear Camera (Resolution - Highest) | 50 MP, f/1.8, Wide, 10 MP, f/2.4, Telephoto, 12 MP, f/2.2, Ultrawide, |
| Number of Front cameras | 1 |
| Type of Secondary Rear Camera | Ultrawide, telephoto |
| Stabilisation | Yes |
| Primary Camera Aperture | 1.8 |
| Front Facing Aperture | 2.2 |
| Max Video Resolution | 4K |
| Battery rating (mAh) | 4900 |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Fast Charging Wattage | 45 |
| Wireless Charging | Yes |
| Wireless Charging Wattage | 20 |
| Reverse Wireless Charging | Yes |
| Charging Type Port (MicroUSB/Type-C) | USB Type-C |
| G Status (5G/4G/3G) | 5G, 4G, 3G |
| OS Version | Android 16 |
| Build Quality: Materials Used | Glass back, aluminum frame |
|---|---|
| Glass Protection front (brand) | Gorilla Glass Victus 2 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Antutu 80 | 3157198 |
| Geekbench 5 Single Core | 2777 |
| Geekbench 5 Multi Core | 9718 |
| Cpu Throttling Test 20 Threads 15 Mins | 63 |
| Pcmark Work 20 | 20367 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| 3dmark Wildlife Extreme | 6810 |
| Gfx Bench Aztec Ruins High Tier | 2020 |
| Gfx Bench Car Chase | 2834 Frames |
| Gfx Bench Manhattan 31 | 8264 Frames |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Pcmark Sequential Read Speed | 4475 MB/s |
| Pcmark Sequential Write Speed | 3461 MB/s |
| Pcmark Random Read Speed | 1325 MB/s |
| Pcmark Random Write Speed | 1200 MB/s |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Pcmark Battery Life | 1170 minutes |
| Gps Navigation For 1 Hour | 6% |
| 15 Minutes Of Cod Mobile | 4% |
| Video Streaming Netflix 30 Mins | 4% |
| Charging 0 - 100 | 72 minutes |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Screen Quality Luminancemax | 2680 |
| Screen Quality Luminancemin | 1 |
| Screen Quality Sunlight Visibility | 5/5 |
| Screen Quality Colour Accuracy | 5/5 |
| Screen Quality Viewing Angles | 5/5 |
| USER BENCHMARKS | BENCH |
|---|---|
| Rear Camera | 85% |
| Selfie Camera | 85% |
The official price of Samsung Galaxy S26 is 1,19,999 for 12 GB+256 GB variant.
Yes, the Galaxy S26 Plus allows you to record cinematic 8K video at 30fps, bringing professional-grade videography to your fingertips.
The phone includes an under-display ultrasonic fingerprint sensor for fast and secure unlocking, along with Samsung Knox security to protect your data.
Yes, Samsung is expanded its Galaxy AI features with the S26 series, including on-device AI processing powered by the new chipset.