


| Brand | Asus |
|---|---|
| Bus Standard | PCI Express 3.0 |
| Model | RX550-4G |
| Weight | 648.64 g |
| GPU Clock Speed | 1.18 GHz |
| Dimensions | 111.8 x 43.2 x 182.9 mm |
| GPU Memory | 4 GB |
|---|---|
| Video Resoultion Supported | 5120 x 2880 pixels |
| Bus Standard | PCI Express 3.0 |
| GPU Clock Speed | 1.18 GHz |
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Other Interfaces | 1 x Display Port v1.4 |
| Sales Package | RX550-4G Graphics Card, Warranty Card, User Manual, Software Drivers |
| Other | 512 Stream Processors, 128-bit Memory Interface |
| DVI | 1 x DVI-D |
| Warranty Type | Manufacturer |
|---|---|
| Not Covered In Warranty | Physical or water damage |
| Warranty | 3 years |
| Sales Package | RX550-4G Graphics Card, Warranty Card, User Manual, Software Drivers |
|---|