| Processor Name | Qualcomm Snapdragon 845 |
|---|---|
| Max Clock Speed (Big Core) | 2.5 GHz |
| Max Clock Speed (Small Core) | 1.6 GHz |
| Processor Cores (Big) | 8 |
| Processor Cores (Small) | 4 |
| Internal Storage |
64 GB 128 GB |
| RAM |
4 GB |
| Screen Size | 5.5 inches (13.97 cm) |
|---|---|
| Display PPI | 439 |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 1080×2160 px (FHD+) |
| Front Camera (Resolution) | 8 MP , f/2.2 , Wide Angle , 8 MP , , Ultra-Wide Angle |
|---|---|
| Rear Camera (Resolution - Highest) | 12.2 MP , f/1.8 , Wide Angle |
| Number of Front cameras | 2 |
| Stabilisation | Yes |
| Primary Camera Aperture | 1.8 |
| Max Video Resolution | 3840×2160 |
| Battery rating (mAh) | 2915 |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Wireless Charging | No |
| Charging Type Port (MicroUSB/Type-C) | USB Type-C |
| G Status (5G/4G/3G) | 5G Not Supported,4G |
| OS Version | Android v9.0 (Pie) |
| Glass Protection front (brand) | Corning Gorilla Glass v5 |
|---|