






| Series | Core i9 |
|---|---|
| Model | GX703HS-KF058TS, ROG Zephyrus S17 |
| Utility | Gaming |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Office Home and Student 2019 included |
| OS Type | Windows 10 Home |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | 4K UHD |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 17.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 pixels |
| Display PPI | 255 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
|---|---|
| WiFi standard | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Bluetooth (Version) | v5.2 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b Port |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Optical Mech Keyboard Per-Key RGB |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 394 x 264 x 19.9 mm |
| Weight (KG) | 2.6 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | 2x 1W tweeter with Smart Amp Technology 4x 1W woofer with Smart Amp Technology |
| Processor Name | 11th Gen Intel Core i9 |
|---|
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce RTX RTX 3080 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 16 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 32 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 3 TB |
| RAM Slots | 2 |
| Adapter (Type) | 280W AC Adapter |
|---|