





| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | UX430UA, ZenBook |
| Utility | Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 2 years Warranty Years |
| Display Type | FHD |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 157 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth (Version) | v4.1 |
| Card Reader | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.8 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 8 MB |
| Processor Name | 8th Gen Intel Core i7 8550U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Integrated UHD Graphics 620 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 9 hours |
|---|