



| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | UX581GV-HM7201T |
| Utility | Performance |
| Device Type | Hybrid |
| Sales Package | 2 in 1 Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Splendid, Tru2Life, My Asus, ScreenXpert |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 pixels |
| Display PPI | 282 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Chiclet with Num-key, Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 356 x 224 x 24 mm |
| Weight (KG) | 2.5 kg |
| Sound | Harmon/Kardon Speaker |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.6 GHz |
|---|---|
| Cores | Hexa Core |
| Threads | 12 |
| Cache (MB) | 12 MB |
| Processor Name | 9th Gen Intel Core i7 9750H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 6 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA Geforce RTX 2060 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 6 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 32 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 1 TB |