


| Series | Core i3 |
|---|---|
| Model | 90NB08I1-M02240 |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| OS Type | Windows 8.1 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Warranty Years |
| Display Type | HD LED Backlit Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100/1000BASE-T |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Digital Media Reader |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | 1.3 Megapixel Webcam, 1.3 MP |
|---|---|
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Optical Drive | SuperMulti Drive with Double Layer Support |
| Sound | HD Audio Solution, Sonic Master |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.1 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 5th Gen Intel Core i3 5010U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 2.1 GHz Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce 920M |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 2 GB |
| Dedicated Memory (Type) | DDR3 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 6 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |