



| Series | Core i3 |
|---|---|
| Model | KX037H |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | 1 Laptop, 1 Charger |
| OS Type | Windows 8.1 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Asus Global Warranty Years |
| Display Type | TFT Colour Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 11.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 135 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100 Ethernet LAN |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 2-in-1 Card Reader |
| Camera | HD Webcamera |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in 2 Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 302 x 200 x 25.6 mm |
| Weight (KG) | 1.24 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.7 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 4th Gen Intel Core i3 4010U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.7 GHz Cores |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 4400 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 4.5 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 65 W AC Adapter |