






| Series | Core Ultra 7 |
|---|---|
| Model | TP3407SA-QL025W |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic, CapCut, StoryCube, MyASUS, ScreenXpert,GlideX |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1200 pixels |
| Display PPI | 162 |
| Anti Glare Screen | No |
| Refresh Rate (Hz) | 60 Hz |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2*2 |
| Bluetooth (Version) | v5.4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 312.6 x 220.9 x 17.1 mm |
| Weight (KG) | 1.57 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.2 GHz |
|---|---|
| Cores | Octa Core (4P + 4LP-E) |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 12 MB |
| Processor Name | Intel Core Ultra 7 256V |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated Arc |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR5X |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Adapter (Type) | 65W AC Adapter |
|---|