


| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | 90NB02A1-M04260 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Carry Bag and HDMI to VGA Cable, Laptop, Battery, AC Adapter |
| Included Software | Power2Go, GamePark Console, Adobe Reader |
| OS Type | Windows 8.1 (64-bit) |
|---|
| Display Type | HD LED Backlit TFT LCD Glare Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11 b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Camera | HD Webcam |
|---|---|
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | SuperMulti with Double Layer Drive |
| Dimensions | 380 x 258 x 22.5 mm |
| Weight (KG) | 2.4 kg |
| Sound | Sonic Master |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.6 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 4th Gen Intel Core i5 4200U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce G740 (N14P-GV2) |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 2 GB |
| Dedicated Memory (Type) | DDR3 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Adapter (Type) | 65 W AC Adapter |
|---|