
| Series | MacBook Pro |
|---|---|
| Model | 2018 |
| OS Type | Mac High Sierra |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 1600 x 2560 pixels |
| Display PPI | 227 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Yes |
| Bluetooth (Version) | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 304.1 x 212.4 x 14.9 mm |
| Weight (KG) | 1.37 kg |
| Processor Name | Core i7 |
|---|---|
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel Iris Plus Graphics 655 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 2133 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto null hours |
|---|