
| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | MD212HN/A |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | MacBook Pro, Power Adapter, AC Wall Plug, Power Cord |
| OS Type | Mac OS X Mountain Lion |
|---|---|
| Warranty | 1 Year International Carry In Warranty Years |
| Display Type | Retina Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13 inches |
| Resolution (Pixels) | 2560 x 1600 pixels |
| Display PPI | 232 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | 720p FaceTime HD Webcam |
|---|---|
| Keyboard | Full-size Backlit Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphones |
| Speakers | Stereo speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 314 x 219 x 19 mm |
| Weight (KG) | 1.62 kg |
| Sound | Stereo Speakers |
| Cache (MB) | 3 MB |
|---|---|
| Processor Name | 3rd Gen Intel Core i5 3210M |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 4000 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Hard Disk Capacity | 128 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 7 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 60 W MagSafe 2 Power Adapter |