



| Series | Celeron |
|---|---|
| Model | SF113-31-C07T |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS Type | Windows 10 |
|---|
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Supported |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 382 x 230 x 15 mm |
| Weight (KG) | 1.3 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.1 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 2 MB |
| Processor Name | Intel Celeron N3450 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.2 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 500 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 128 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 8 hours |
|---|