





| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | PH315-53 |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | PredatorSense, Acer Care Center, Planet9, Acer Product Registration, Quick Access |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Killer Ethernet E2600, 10/100/1000 Mbps |
|---|---|
| WiFi standard | Killer Wi-Fi 6 AX1650i |
| Bluetooth (Version) | v5.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | FineTip RGB- with Independent Standard Numeric Keypad (International Language Support), Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphones |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 363.4 x 255 x 22.9 mm |
| Weight (KG) | 2.3 kg |
| Sound | DTS X : Ultra Audio, Featuring Optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 Custom Content Modes by Smart Amplifier, Supported in Windows Spatial Sound for PC Gaming with DTS License Integrated, Immersive Audio Rendering Over Headphones and Internal Speakers, Acer Purified Voice Technology with Dual Built-in Microphones. Features Include Far-Field Pickup, Keystroke Suppression, Adaptive Beam Forming, and Pre-Defined Personal and Conference Call Modes, Compatible with Cortana with Voice, Acer TrueHarmony Technology for Lower Distortion, Wider Frequency Range, Headphone-Like Audio and Powerful Sound |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.2 GHz |
|---|---|
| Cores | Octa Core |
| Threads | 16 |
| Cache (MB) | 16 MB |
| Processor Name | 10th Gen Intel Core i7 10870H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 6 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 7 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 230 W AC Adapter |