



| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | Z8-415 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | IPS |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 135 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Keyboard with touchpad with multi gesture and scrolling function |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Two built-in speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 323 x 221 x 21.6 mm |
| Weight (KG) | 1.49 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.4 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 8 MB |
| Processor Name | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel Iris Xe Graphics |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 9.5 hours |
|---|