





| Series | Pentium |
|---|---|
| Model | EX215-31 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Acer Care Center, Quick Access, Acer Product Registration, Acer Configuration Manager, Norton Internet Security (Trial) |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1.08 years Warranty Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready |
|---|---|
| WiFi standard | 802.11 a/b/g/n/ac Wireless LAN |
| Bluetooth (Version) | v4.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Fine Tip Keyboard with Independent Standard Numeric Keypad, International Language Support, Power Button |
| Inbuilt Microphone | Built-in Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 363.4 x 250.5 x 19.9 mm |
| Weight (KG) | 1.9 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.4 GHz |
|---|---|
| Processor Name | Intel Pentium N5030 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 2.4 GHz Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated UHD 605 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 6.5 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 45 W AC Adapter |