




| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | NX.MUYSI.001 |
| Utility | Gaming |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter |
| OS Type | Windows 8.1 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Warranty Years |
| Display Type | UHD LED Backlit Active Matrix TFT LCD IPS ComfyView Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 pixels |
| Display PPI | 282 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth (Version) | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Standard Backlit Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 389.6 x 257.5 x 23.9 mm |
| Weight (KG) | 2.4 kg |
| Cache (MB) | 6 MB |
|---|---|
| Processor Name | 4th Gen Intel Core i7 4720HQ |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce GTX 960M |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 4 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR5 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 12 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Adapter (Type) | 135 W AC Adapter |
|---|