





| Series | Atom Quad Core |
|---|---|
| Model | NT.G8VSI.001 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Hybrid |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty Years |
| Display Type | HD LED Backlit Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 10.1 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 155 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth (Version) | v4.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Camera | Acer Crystal Eye Webcam |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
| Sound | Acer Harmony Sound |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.33 GHz |
|---|---|
| Cache (MB) | 2 MB |
| Processor Name | Intel Atom Quad Core Z3735F |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.33 GHz (Turbo Speed upto 1.83 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 2 GB |
| Hard Disk Capacity | 32 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 5 hours |
|---|