


| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote Control, User Manual and Warranty Card, Stand Assembly, 8 Screws |
| Model | L75M6-ESG |
| Power Consumption | 360 W |
| Voltage Requirement | AC 110 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | A55 |
| Internal Storage | 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Other Display Features | Dolby Vision, HDR10+ |
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| HDR | Yes |
| Weight (with Stand) | 33.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1673.5 (W) x 969.8 (H) x 79.2 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 31.1 kg |
| Number Of Speakers | 6 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 30 W |
| Other Audio Features | Dolby Audio, DTS-HD, 5 Band Equalizer to Customize |
| Output Per Speaker | 5 W |
| Audio Formats Supported | Dolby Audio, MP3, FLAC, AMR, DTS, ADPCM, AAC, OGG, WMA, WAV |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| NFC Enabled | No |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Other Video Features | Dynamic Noise Reduction, Color Temperature Control, 14 Picture Modes (Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Dolby Vision Game, HDR10 Plus, HDR Vivid, HDR Movie, HDR Standard, Standard, Vivid, Sport, Movie, HDR Game, Game and Monitor) |
| Video Formats Supported | AV1, H.265, H.264, H.263, VP8/VP9, MPEG 1/2 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney Plus Hotstar, Help, Sensy TV Guide, YouTube, Google Play Movies, Google Play Music, Google Play, etc. |
| Other Smart Features | Android (Google Assistant & Chromecast in-built) |
| Operating System | Custom Android |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G52 MP2 |
|---|