


| Brand | Sony |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Warranty Card, Remote, Base Stand, Catalog, Remote Batteries |
| Model | BRAVIA KDL-46HX850 |
| Voltage Requirement | AC 110 – 240 |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 46 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Weight (with Stand) | 20.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1077 (W) x 640 (H) x 35 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 16.6 kg |
| Other Audio Features | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, Sound Mode (Dynamic, Standard, Clear Voice), Surround Mode (Cinema, Music, Sports, Game), Simulated Stereo, 30 W Audio Output Power, S-Master Digital Amplifier, Sound Enhancer |
|---|---|
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Other Video Features | Motionflow XR 800 Technology, Live Colour, Intelligent MPEG Noise Reduction, Advanced Contrast Enhancer (ACE), 24P True Cinema, PhotoTV HD, 3D Comb Filter, 3D Sync Transmitter Integrated, Simulated 3D, TV Screen Format (Full, Normal, Wide Zoom, Zoom, Caption, 14:9), PC Screen Format (Full 1, Full 2, Normal), Picture Mode (Vivid, Standard, Custom, Cinema, Game Standard, Game Original, Graphics, Sports, Animation, Photo Vivid, Photo Standard, Photo Original, Photo Custom), Cine Motion, Film Mode, Cinema Drive, Video Signal (480/60i, 480/60p, 576/50i, 576/50p, 720/50p, 720/60p, 1080/50i, 1080/60i, 1080/24p (HDMI Only), 1080/50p (HDMI/Component), 1080/60p (HDMI/Component)), Internet Video |
| Video Formats Supported | MP4 |
| Smart TV | Yes |
|---|