




| Brand | Sony |
|---|---|
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 OLED TV, 1 Bravia Cam, 1 AC Power Cord, 1 Remote Control, 1 Table-Top Stand, 1 User Manual |
| Model | A95L |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | Cognitive Processor X4 Picture Processor, HDR10, HDR10+, HLG, and Dolby Vision, 1500 nits brightness |
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| HDR | Yes |
| Upscaling | Yes |
| Dimensions | 1365 (W) x 834 (H) x 177 (D) mm |
|---|
| Total Speaker Output | 60 W |
|---|---|
| Other Audio Features | Acoustic Surface Audio+, 5.1 Ch – 3D Surround Upscaling, Dolby Atmos, Ambient Optimization, Voice Zoom2, 2 Subwoofers |
| Audio Formats Supported | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS HD High Resolution Audio, DTS X |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Youtube, Disney Plus Hotstar, etc. |
| Other Smart Features | Google TV, Bravia CAM Support, Variable Refresh Rate & Auto Low Latency Mode, Apple Airplay, Apple Homekit, Alexa, Gesture Control |
| Operating System | Google TV |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | Yes |