

| Brand | Sony |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, User Manual, Stand, Batteries and Warranty Card |
| Model | BRAVIA KLV-24R422A |
| Power Consumption | 41 W |
| Voltage Requirement | 110 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
|---|---|
| Curve TV | no No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | 3D Comb Filter, Dynamic Backlight Control |
| Size (Diagonal) | 24 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Weight (with Stand) | 4.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 558 (W) x 346 (H) x 69 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 4.4 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 10 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 5 W |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Side) |
|---|---|
| MHL Enabled | Yes |
| NFC Enabled | no No |
| USB Ports | 1 (Side) |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | 3GP, AVI, FLV, MP4, MPEG |
| Smart TV | No |
|---|---|
| Other Smart Features | Bravia Sync, MHL, Screen Casting, Smartphone connect |
| Social Media Integration | No |
| Internet Access In Remote | no No |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | no No |
| Universal Control Remote | no No |