
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, User Manual, Stand, Batteries and Warranty Card |
| Model | VIERA TH-42CS510D |
| Power Consumption | 94 W |
| Voltage Requirement | 110 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.2 W |
| Processor Cores | 963 |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | no No |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | Eco Sensor |
| Size (Diagonal) | 42 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Weight (with Stand) | 9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 963 (W) x 566 (H) x 69 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 8.5 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 24 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance, SRS Sound system |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, WMA |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| NFC Enabled | no No |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | 3GP, AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, TP, TS |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | yes Internet Apps, etc. |
| Other Smart Features | Display Mirroring, DLNA, DLNA DMP, Hotel Mode, MyRemote Apps, Screen Casting, Smartphone connect, SmartView, Smart VIERA |
| Internet Access In Remote | no No |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | no No |
| Universal Control Remote | no No |
| Other Remote Features | Smart Control |