

| Brand | OnePlus |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television Set – 1N, Remote Controller – 1N, AAA Battery – 2N, Power Cord – 1N, AV-IN Adapter – 1N, User Manual – 1N, Warranty Card – 1N, Stand Base – 2N, Screws – 4N |
| Model | 40FA1A00 |
| Power Consumption | 74 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.6 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | Cortex-A53 x 4 |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Weight (with Stand) | 5.2 kg |
|---|---|
| Weight (without Stand) | 5.1 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Dolby Audio |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | AMR, AAC, AC/E-AC3, DTS, MP3, WAV, FLAC, AC4 |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| NFC Enabled | No |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MP4, WMV, AVI, MKV, FLV |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, YouTube, Google Play Store, etc. |
| Other Smart Features | Android Pie |
| Operating System | Custom Android |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | No |
| Graphics Processor (GPU) | Mali-470 x 3 |
|---|