





| Country of Origin | India |
|---|---|
| Brand | LG |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Manual, Warranty Card : 1U, Card : 4U, Remote : 1U, Battery : 2U |
| Model | 65UQ9000PSD |
| Voltage Requirement | AC 100~240V 50-60Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | Alpha 5 Gen 5 AI Processor, Direct LED, Tru Motion 100, HDR 10 Pro, 10-bit Processing Color Depth, Noise Reduction |
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HLG |
| HDR | Yes |
| Upscaling | Yes, AI 4K Upscaller |
| Weight (with Stand) | 21.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1454 (W) x 899 (H) x 271 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 21.5 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | 2.0 Ch Speaker, AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix) |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, AAC |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Side) |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 1 (Side), 1 (Rear) |
| Band Support | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MP4, AVI, FLV |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Zee5, etc. |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant, Amazon Alexa |
| Other Smart Features | AI Home, AI Recommendation, Intelligent Edit |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | Yes |
| Other Remote Features | Voice Commands |