

| Brand | LG |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| In The Box | Television, Conventional Remote Control, Batteries, Magic Remote, Power Cord, User Manual, Warranty Card |
| Model | OLED65W7T |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.3 W |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | HDR 4K with Dolby Vision, Ultra Luminance, WiDi (Wireless Display) |
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| HDR Format Display Types | Dolby Vision |
| HDR | Yes |
| Upscaling | Yes |
| Dimensions | 1722.1 (W) x 988 (H) x 58 (D) mm |
|---|---|
| Weight (without Stand) | 12.29 kg |
| Number Of Speakers | 4 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 40 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3, Dolby Atmos |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP2, MP3, MPEG, WMA |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| NFC Enabled | no No |
| USB Ports | 3 |
| Digital TV Reception Formats | DVB |
|---|---|
| Image Formats Supported | BMP, JPEG, PNG |
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | Asf, AVI, DAT, M4V, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPEG-4, TRP, TS, VOB, WMV, Xvid |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | yes NetFlix & Amazon, etc. |
| Other Smart Features | Display Mirroring, DLNA, Easylink (HDMI-CEC), MHL, MyRemote Apps, Network File Sharing, One-touch Connect, Photo share, Remote Sharing, Screen Casting, Smartphone connect, SmartShare, SmartView, WiFi Direct, Web OS, Launcher, LG Store, Dual play |
| Social Media Integration | Yes |
| Operating System | webOS |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | no No |
| Universal Control Remote | Yes |
| Other Remote Features | Magic Remote |