
| Brand | Kodak |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, Wall Mount, User Manual, 2 AAA Batteries |
| Model | 43CAPRO5022 |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | A53 x 4-1.5 GHz |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 2 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Upscaling | Yes |
| Weight (with Stand) | 6.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 970 (W) x 550 (H) x 230 (D) mm |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 40 W |
| Output Per Speaker | 20 W |
| Audio Formats Supported | MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Other Video Features | 4K HDR 10, MEMC 60 Hz, 10 Bit Display, HLG, Cast, Stream 4K |
| Video Formats Supported | MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, etc. |
| Other Smart Features | Android (Google Assistant & Chromecast in-built) |
| Operating System | Custom Android |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Mali – 450 |
|---|