


| Brand | Iffalcon |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV Unit, Remote, Base Stand, Wall Mount, User Manual, AC Power Cord, Warranty Card |
| Model | 40F2 |
| Power Consumption | 70 W |
| Voltage Requirement | AC 100 -240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor | Dual Core A9 |
| Internal Storage | 4 GB |
| RAM | 768 MB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Weight (without Stand) | 6.6 kg |
|---|
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 16 W |
| Other Audio Features | Dolby, Smart Volume/Stereo Surround Sound Box Speaker |
| Output Per Speaker | 8 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Video Formats Supported | H.265, H.264, VP9, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VC1, WMV, TS, MKV, AVI, MP4 |
|---|
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | iFFALCON App Store, Youtube, Netflix, Eros Now, etc. |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Graphics Processor (GPU) | Dual Core Mali |
|---|