


| Brand | Coocaa |
|---|---|
| Launch Year | 2024 |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N LED TV, 1N WARRANTY CARD, 1N POWER CORD, 1N QUICK START GUIDE, 1N REMOTE, 2N BASE STANDS, 2N BATTERIES, 4N SCREWS |
| Model | 43Z73 |
| Power Consumption | 112 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | ARM Cortex- A55 |
| Internal Storage | 8 GB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| Brightness | 300 nits |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR Format Display Types | HDR10 |
| HDR | Yes |
| Weight (with Stand) | 5.5 kg |
|---|---|
| Dimensions With Stand | 955 (W) x 614.3 (H) x 205.5 (D) mm |
| Dimensions | 955 (W) x 559 (H) x 75 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 5.45 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Sound Modes | User setting, Standard, Vivid, Sports, Movie, Music, News |
| Other Audio Features | Dolby Audio |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| HDMI Version | 2.0 |
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Jio Cinema, Hotstar, Zee5, Sony Liv, Eros Now, etc. |
| Operating System | Google TV |