

| Brand | Coocaa |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Wall Mount, Remote, Base Stand Installation, Quick Start Guide, Warranty Card, 2 Batteries, Base Stands, 4 Screws |
| Model | 42S6G |
| Power Consumption | 74 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | Cortex A53 |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 42 in |
| Aspect Ratio | 16:9, 4:3, Auto, Panoramic, Direct |
| Weight (with Stand) | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 953 (W) x 546 (H) x 86 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 5.85 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 12 W |
| Other Audio Features | Surround Sound, Bottom Firing, Automatic Volume Level (AVL), Digital Media Player (DMP) Content: Music, Music Alone Mode, Audio Equalizer |
| Output Per Speaker | 6 W |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Other Video Features | Vivid Color, Movies Support in USB Mode, Auto Backlight Scan, Smooth Motion Rate, Digital Noise Reduction |
| Video Formats Supported | MP4, AVI, MKV |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Disney+Hotstar, Youtube, etc. |
| Other Smart Features | Android (Google Assistant & Chromecast in-built) |
| Operating System | Custom Android |
| Touch Controls On Remote | No |
|---|---|
| Universal Control Remote | No |
| Graphics Processor (GPU) | Mali-470 |
|---|